Dziś przygotowałam przegląd syropów dla dzieci mający wspomóc ich w walce z ogólnym przeziębieniem przy którym męczy dziecko katar i/lub ból zatok.

W poprzednim pości sprzedałam Wam patent na lepszy sen dziecka z zatkanym noskiem (przeczytaj tutaj).

Pora zacząć mój przegląd . Jako pierwsze dwa preparaty przedstawię Wam te, które sama niedawno podawałam dzieciom. Pierwszy z nich wybrałam sama, gdy dzieciaki zaczynało coś brać. Drugi zaś przepisała mi nasz pediatra na wizycie lekarskiej. Zaczynamy!

Pyrosal Kid firmy Herbapol, który mogą przyjmować dzieci od 3 roku życia. Mój wybór padł na ten suplement diety już wcześniej, miał po prostu  wspomóc moje dzieci w walce z wirusami. Miało to być pierwsze koło ratunkowo, które podam dzieciom, gdy zauważę, że coś zaczynają wyglądać niewyraźnie. Skład jest konkretny. Syrop zawiera wyciągi z kwiatu lipy, bzu czarnego, korzenia prawoślazu, z owoców aceroli i koncentrat z owoców czarnej porzeczki. Poza tym BARDZO istotne, że są one standaryzowane na zawartość rutozydu, antocyjan i polifenoli. Jeżeli chodzi o smak (w przypadku dzieci, nie oszukujmy się, ta cecha ma ogromne znaczenie) syrop jest mocno słodki. Moje dzieciaki są wybredne, lekko się krzywią przy jego połykaniu, ale zażywają bez problemu a to najważniejsze. Syrop należy podawać dziecku 3x dziennie.

Drugim suplementem testowanym w ostatnim czasie, z polecenia pediatry to Zatocsan forte. Jego też mogą zażywać dzieci od 3 roku życia. Zawiera ekstrakty z kwiatu bzu czarnego, kwiatu lipy, z korzenia prawoślazu lekarskiego, z ziela werbeny pospolitej, z bulwy Andrographis paniculaba, z kwiatu dziewanny drobnokwiatowej oraz cynku i biotyny. Podkreślę jego wadę – jest BARDZO GORZKI. Sądzę, że dla niektórych dzieci będzie nie do przełknięcia. Moje niby zażywają, ale jest czynny opór przed każdą dawką. Ogólnie rzecz ujmując to syrop działający wielokierunkowo i pobudza układ odpornościowy do walki i łagodzi podrażnienia gardła oraz dróg oddechowych.

We wcześniejszych postach znajdziecie  2 tabele z charakterystyką następujących syropów: Pelafen kid, Pelavo multi, Pelbez, Solbaby wzmocnienie- tabela 1; Blukid syrop, Cerutin junior, Mio bio, Pneumolan flu, Pneumolan plus, Pyramidonek grypa i przeziębienie kids, Thonsilan, Zatoxin pulmo – tabela 2.

Bardzo podobno składowo do Zatocsanu forte są syropy Pelavo Nos i Zatoki oraz Zatogrip kid 3+. W tabeli poniżej znajdziecie ich porównanie.

cecha porównywanaZatocsan fortePelavo Nos i ZatokiZatogrip kid 3+
SKŁAD:
-baza i substancje słodzące
woda, syrop glukozowo-fruktozowy, glicerol, woda, miód, Woda, syrop glukozowo-fruktozowy,
-substancje aktywneekstrakt z kwiatu bzu czarnego, ekstrakt z ziela werbeny pospolitej, ekstrakt z kwiatu dziewanny drobnokwiatowej
suchy ekstrakt z liści  Andrographis paniculataNIE MA
NIE MAekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej
ekstrakt z kwiatu lipy, ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiegoekstrakt z korzenia goryczkiekstrakt z owocu aceroli
-witaminy minerałycynk, biotyna (B7)cynk, wit. Ccynk, wit. D
standaryzowany wyciągNIE MATAK (z pelargonii)NIE MA
-regulator kwasowościkwas cytrynowyNIE MAksylitol, kwas cytrynowy
-aromataromat truskawkowyaromat wiśniowyaromat malinowy
-substancja zagęszczającaguma ksantanowa, NIE MAguma ksantanowa
-konserwantsorbinian potasusorbinian potasu, bromelainasorbinian potasu
Dawkowanie (3-6 lat) 1 x 5 ml 3 x 2,5 ml2 x 5ml
Pojemność240 ml120 ml120 ml
Cena16.6916.9917.99
Starczy na48 dni16 dni12 dni

Jak widać syropy te mają wiele wspólnego. Większość tych samych ekstraktów (pierwszy wiersz substancji aktywnych) oraz cynk w składzie. Ten sam konserwant. Jak widać znaczna różnica jest widoczna w pojemności opakowania, a co za tym idzie z czasem, na jak długo starczy nam jedna buteleczka syropu. Który z nich jest według mnie najlepszy? Z tej trójki wybrałabym Pelavo za standaryzowany ekstrakt z pelargonii i za to, że do słodzenia NIE został użyty syrop glukozowo-fruktozowy. Jako drugi wybrałabym Zatocsan forte – zwłaszcza, jeżeli dziecko ma problem z zażywaniem leków – ograniczenia dawkowania do 1 raz w ciągu dnia na pewno będzie pomocne.

Przy wyborze syropu dla dzieci analizujecie tak dokładnie skład? Szukacie informacji/opinii przez Internet czy kierujecie się tylko poleceniem farmaceuty? Osobiście wolę sama przestudiować składy suplementów, które będę podawać dzieciom. Już nieraz niestety natknęłam się, iż w aptece polecono mi syrop, który aktualnie jest reklamowany czy też syrop „z takim samym” składem…. Piszcie o Waszych doświadczeniach. Pozdrawiam!