Kochani nie wiem czy zauważyliście, ale od kilku lat mamy coraz silniejsze wiatry. Przeważają dni wietrzne nad tymi bezwietrznymi. Już przed Wielkanocą było kilka dni słonecznych, ciepłych… Wiatr niestety też był. Przyznam się Wam szczerze, że właśnie przed świętami przewiało mi uszy. Miałam jeden dzień baaardzo ciężki. Tu sprzątanie, przygotowania czeka, a ja leże jak placek z mega szumem w uszach i gorączką. Nie byłam w stanie zrobić nic konkretnego. Miałam jakiś spray do ucha, ale dobrze, że mnie coś tknęło i przeczytałam ulotkę. Otóż nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale wśród sprayów do uszu są takie, które można stosować tylko do oczyszczania z woskowiny, tylko na jakieś stany zapalne czy też na to i na to. Otóż ja miałam w domu spray, który stosuje się TYLKO do czyszczenia ucha, a wszelkie stany zapalne są przeciwwskazaniem do stosowania tego spray. Dobrze, że już wieczorem przeczytałam ulotkę i się zorientowałam. Nie wiadomo czy przy dłuższej aplikacji nie pogorszyłabym swojego stanu. Także kolejnego dnia rano pobiegłam od razu do apteki po spray na stany zapalne.

Niestety wśród mojej trójki „kandydatów” do kupna był tylko jeden dostępny. Znany Wam pewnie z reklam spray Fonix ból uszu. Jestem osobą, która raczej nie wierzy w reklamy. Dlatego tym bardziej byłam sceptycznie nastawiona do tego produktu. Powiem Wam, że na szczęście pomógł! Dwa dni regularnego stosowania i przeszło mi całkowicie. Nie uśmiechało mi się siedzenia godzinami na świątecznym dyżurze opieki zdrowotnej.

Po tym jak ja szukałam odpowiedniego specyfiku, który poratuje mnie w naprawdę uciążliwym bólu pomyślałam, że zrobię przegląd dostępnych preparatów dousznych. Otóż preparatów stricte na zapalenie uszu nie ma aż tak wiele. Pewnie dlatego zrobienie ich zestawienia nie zajęło mi dużo czasu cheeky

nazwaproducentskładpoj.częstość aplikacjicenamój komentarz
Ucholek (krople)Prolabolejek goździkowy, olejek geraniowy, etanol, symbio, gliceryna.20ml3-4 krople 1-2 razy/dzień9.88Krótki skład. Jedynie ten alkohol mnie jakąś obawą napawa. Ale stosowałabym, jednak z ostrożnością i nie za długo. Może być stosowany u dzieci.
Otoxaral (krople)Polski lekolej parafinowy lekki, trójglicerydy średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, olejek terpentynowy, olejek geraniowy, olejek lawendowy, butylohydroksytoluen10ml3-5 kropli 1-2 razy/dzień11.98Ostatni składnik - buthylohydrosytoluen - MOŻE POWODOWAĆ PODRAŻNIENIE BŁON ŚLUZOWYCH I MIEJSCOWE REAKCJE SKÓRNE. Raczej omijałabym ten specyfik.
Ottilan Med (krople)Novasconglicerol, nanokoloid srebra, nanokoloid miedzi.15ml1-2 krople do 3 razy/dzień13.89Nankoloid srebra' czyli dobrze znane srebro koloidalne, które jest bezpieczną substancją przeciwbakeryjną. Prosty skład, do którego nie mogę się, w ogóle przyczepić. Może być stosowany u dzieci.
Aurix (krople)Gorvitagliceryna, olej parafinowy, olejek goździkowy, olejek lawendowy, olejek geraniowy, oliwka europejska, alantoina, woda oczyszczona.35ml3-4 krople 2 razy/dzień14.19Prosty, bezpieczny skład. Nie mam zastrzeżeń. Duża ilość olejków o działąniu przeciwbakteryjnym i odkażającym. MYŚLĘ, ŻE MOŻE BYĆ NAPRAWDĘ SKUTECZNY!
Otoargent (krople)Solineawoda oczyszczona, gliceryna, glikol propylenowy, nanokoloid Ag, nanokoloid Cu.15ml5 kropl 3 razy/dzień14.79Niby skład ok, ale czy na stan zapalny nie będzie za słaby? Zobaczcie srebro koloidalne na przedostatnim miejscu. Na pierwszym woda utleniona, którą możecie kupić jako zwykłą wodę. Zapłacić z 2-3 zł i tyle… A nie prawie 15zł.MYŚLĘ, ŻE CENA NIEADEKWATNA DO JAKOŚCI.
Dolgit med. (krople)Natur produktgliceryna, pantenol, chlorek cetylopirydyniowy, woda10ml1-2 krople 4 razy/dzień14.98Gliceryna 'zaślepi' uszko na szkodliwe czynniki zewnętrzne, panthenol złagodzi podrażnienie, a chlorek znieczuli i wybije bakterie. Niby super pięknie, ale chlorek może wywoływać uczulenie. Stosować i bacznie obserwować.
Cue (krople)Vitamedglikol propylenowy, glicerol, klimbazol, sól potasowa kwasu glicyryzynowego, kwas octowy, alantoina, olejki eteryczne (lebiodka pospolita, olejek cynamonowy, rozmaryn lekarski, lawenda lekarska, mięta pieprzowa, cytryna zwyczajna, gorzknik kanadyjski, oliwka europejska), woda oczyszczona.15ml3-4 krople 2 razy/dzień14.99Tutaj cała artyleria gotowa do zabicia bakteri (olejki). Czy akurat zastosowanie substancji przeciwgrzybiczej (klimbazol) jest tutaj adekwatne? Polemizowałabym. Ta długa nazwa 'sól potasowa…' to nic strasznego - subst. łagodząca i nawilżająca pozyskiwana z korzenia lukrecji. Reszta używana w kuchni, więc też OK. Polecałabym raczej już na zaawansowany ból.
SU-HO PLUS (spray)Tacticaalkohol izopropylowy, woda, kwas octowy, dekspantenol.10ml2-3 aplikacje/dzień15.79Alkohol izopropylowy jest bezpiecznym rozpuszczalnikiem organicznym, odtłuszcza i odkaża (stosuje się go także podczas leczenia kanałowego). Prosty skład, z substancją, która silniej odkaża. Cena? Pozostawiam Waszej opinii.
Ototalgin (krople)Farmina1g kropli zawiera: 200mg salicylanu choliny oraz substancje pomocnicze: glicerol, etanol (96%), chlorobutanol półwodny, woda oczyszczona.10g3-4 krople 2-4 razy/dzień16.48Salicylan choliny, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie od dziś wiadomo, że NLPZ działają, ale nie wolno zażywać ich jak cukierki. Osobiście bez konsultacji z lekarzem nie zdecydowałabym sie na ten produkt.
Aurimax (spray)SMARTPHARMA  olej z oliwek oczyszczony, glicerol, kompleks kwasu glicyretynowego, totarol, olejek geraniowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy, olejek z oregano, olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek z rozmarynu lekarskiego, wyciąg z gorzknika kanadyjskiego.10ml1 dawka 3-4razy/dzień17.98Pokaźny zasób wyciągów i olejków roślinnych o działaniu bakteriobójczym. Bardzo mocny i dobry skład. Polecam.
Fonix Ból Uszu (spray)Polpharmaolej z liści oliwki europejskiej, olej sezamowy, wyciąg z palmy sabałowej, kompleks fitosteroli, bisabolol, olej z liści murraya Koeniga, olej z liści cynamonu, wyciąg z koralowca gorgonia, olejek miętowy.15ml1-2 dawki 3 razy/dzień18.98Również dobry i ciekawy skład. Olejki przeciwbakteryjne, bisabolol - przeciwzapalny. ŁADNY SKŁAD!!!
Otinum (krople)VALEANT SYNOCROM1g kropli zawiera: 200mg salicylan choliny oraz substancje pomocnicze: glicerol, etanol 96%, chlorobutanol półwodny, woda oczyszczona.10g3-4 krople 3-4 razy/dzień24.98salicylan choliny działa przeciwzapalnie. TO JEST LEK.
Fungotac (krople)Tacticasubstancją czynną leku jest klotrymazol. 1 ml roztworu zawiera 10 mg klotrymazolu. Pozostałe składniki to: makrogol 400; kwas solny rozcieńczony (do ustalenia pH do 4,5-7,0), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH do 4,5-7,0).20ml2-3 krople do 3 razy/dzień29.97Działanie przeciwgrzybicze. SILNY LEK!

Przeglądając tabelkę widzicie, że jest klika specyfików wartych uwagi. Pragnę zauważyć, że mamy do wyboru dwa typy produktów: leki (2 ostatnie pozycje w tabeli) oraz wyroby medyczne lecznicze. Czy to naprawdę ważne? Otóż leki przed wprowadzeniem do obrotu muszą przejść kilkuletnie badania, a wyroby medyczne (jak i suplementy diety) NIE.

A tak poza tym…. Po mojej całej historii z przewianym uchem już teraz się nie przejmuję, że może dziwnie to wygląda, ale nie rozstaję się z opaską na uszy. Gardło też mam bardzo wrażliwe, także apaszka też ciągle jakaś opatula moją szuję. Tak poza tym to bardzo lubię apaszki laugh.

A jak u Was z „odpornością” na wiatr? Też musicie się bronić przed zdradziecką pogodą rękoma i nogami? Jak nie katar, to ból gardła albo przewiane ucho. Myślałam, że to ostatnie spotyka tylko osoby starsze… A tu się okazuje, że jak raz Cię to diabelstwo dopadnie, tak następnym razem masz 50% więcej szans na powtórkę z rozgrzewki.

Życzę sobie i Wam, żeby mimo wszystko takie dolegliwości nas nie dopadały laugh