Zbliżają się upały, a z nimi coraz częściej myśli się o zabezpieczaniu skóry przed słońcem. Szczególnie chcemy ochronić przed poparzeniami naszych milusińskich. Początkowo chciałam pisać o kremach o tym, co dany filtr SPF oznacza, ale po przeczytaniu kilku artykułów stwierdzam, że chyba powinnam troszkę odwrócić strategię.

Nie twierdze, że ochrona skóry nie jest ważna, ale czy takie kremy naprawdę chronią i są bezpieczne? A to trafia się
na artykuły, że dane kontrole wykazały, iż producenci zawyżają na swych kremach wysokość ochrony (podają większy nr SPF, niżeli faktycznie jest zawarty w kremie),
a to, że składniki w kremach uczulają i swą wręcz niebezpieczne dla naszej skóry (przyczyniają się do powstania raka, czerniaka, alergii itp. paskudztw). Dlatego możemy tutaj polemizować czy używać czy nie używać kemów z filtrami…

Oczywiście decyzje podejmuje osobiście każdy z nas. Pragnę tylko podać, że jest jeszcze inny wybór.

Słyszałam o tym, ale stricte dokładną ściągnę zaczerpnęłam z pewnego forum. Mam tutaj na myśli olejki / oleje. Popularność olejków rozszerza się, a to w stosowaniu do mycia twarzy, zmywania makijażu czy pielęgnacji włosów. Jednakże chciałabym wam uświadomić, iż oleje oprócz dobroczynnych składników pielęgnacyjnych posiadają również NATURALNY FILTR UV. Dlatego z powodzeniem można je stosować do ochrony przed słońcem zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Ostatnio z pielęgnacją przerzucam się na naturalne składniki, dlatego bardzo podoba mi się pomysł z wykorzystaniem olejków do ochrony skory przed promieniowaniem UV.  W mojej lodówce już gości kilka olejków, ale nie długo poszerzy się ich grono o te chroniące przed słońcem smiley.

A oto lista olejów mających zastosowanie w ochronie przed promieniowaniem UV:

 1. olej kokosowy (2-4 SPF)
 2. olej z orzechów laskowych (3-4 SPF)
 3. olej sezamowy (4 SPF)
 4. olej z awokado (4 SPF)
 5. masło shea (3-6 SPF)
 6. olej ze słodkich migdałów (5 SPF)
 7. olej z orzechów macadamia (6 SPF)
 8. oliwa z oliwek (8 SPF)
 9. olej sojowy (10 SPF)
 10. olej z kiełków pszenicy (20 SPF)
 11. olej z nasion dzikiej marchewki (38-40 SPF)
 12. olej z pestek malin (28-50 SPF)